Makaleler


Dünyada Ayı Piyasası Belirtilerinin Başladığı Günlerden Geçerken Boğalar Tekrardan Geri Dönecek mi?

Dünyada Ayı Piyasası Belirtilerinin Başladığı Günlerden Geçerken Boğalar Tekrardan Geri Dönecek mi?

Bu sene perakende, bankacılık ve emtia şirketlerinin ön planda olacağı bir yıl olacağını düşünüyorum.

YAZAR  1 ay önce   15/02/2022

Merhaba değerli okurlarımız;

2022’nin ilk yazısı ile karşınızdayım. Ocak ayına çok hızlı bir giriş gerçekleştirmiştik ki hem mecazi hem de gerçek anlamda gazımız yetmedi ve sert satış dalgalarına maruz kaldık.

İran Türkiye’ye gönderdiği doğalgazı 10 gün süreyle kestiğini duyurdu. Teknik arıza kaynaklı olduğu ifade edilen kesinti, Türkiye’deki sanayi kuruluşlarını etkiledi. BOTAŞ günlük tüketimi 300.000 metreküpün üzerinden olan abonelere günlük doğalgaz çekişinin yüzde 60’ının verileceğini açıkladı. Bununla birlikte BOTAŞ’ın 20 Ocak 2022 tarihinde doğalgaz tedarikinde yapılacak olan kısıntı bildirimi sonrasında 21 Şubat 2022 tarihinde doğalgazdan elektrik üretimi yapan enerji santrallerinden kısıtlı üretim yapılacağından bahisle, Türkiye’deki birçok organize sanayi bölgesinde elektrik kesintilerinin yapılacağı duyuruldu. Fakat çok kısa bir süre sonra arıza giderilerek İran tarafından gaz akışının tekrardan başlatıldığı duyuruldu.

Türkiye’de Covid-19 vaka sayısı 70.000 kişinin üstünde, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 150-200 arasında olmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizinden değişikliğe gitmedi ve faizleri %14’te bıraktı. Yabancılar son 8 haftadır borsamızda net satıcı olmaya devam ederek ülkemizden kaçmaya devam ediyorlar. Umarım bu durum bir an önce tersine döner.

Borsamız birkaç HFT Algoritmanın elinde oyuncak olmaya ve yatırımcılar mağdur edilmeye devam etmekte. Borsadaki işlem hacminin neredeyse %70-80’lik kısmını YKB robotu, BOFA robotu, yatırım finansman robotu ve iş yatırım gerçekleştirmekte geri kalan yatırımcılarda kendi aralarında top çevirmekteler. Gün içerisinde Borsa İstanbul’da o kadar sert hareketler yaparak bir aşağı, bir yukarı hareketlerle testere piyasa yapılarak bireysel yatırımcılar canından bezdirilmiş durumda. Bunun en önemli sebebi kurumsal yabancı yatırımcının kalmamış olması. Sahipsiz borsada istedikleri gibi at koşturan bu kolokasyon sistemini kullanan robotlar tabiri caizse piyasanın içinden geçmekteler. HFT/Algo işlemler için gerekli teknolojik altyapıyı, Borsa İstanbul’un sunduğu kolokasyon sistemi ile sağlamış olan büyük yatırım fonları, hedge fonlar, aracı kurumlar hızlı emir iletimi ve sınırsız para gücü sayesinde bireysel yatırımcıları mağdur etmekteler. Bireysel yatırımcıların bir numaralı düşmanı olan bu HFT robotlarının umarım bir an önce önüne geçecek sağlıklı tedbirler alınır yoksa Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısının çok azalacağını düşünüyorum.

Kripto paralar tarafına bakacak olursak o tarafta da tam bir yenilgi yaşanmakta. Ocak ayı kriptolar için bir yıkım ayı oldu ve kripto para hassasiyetini ölçen korku ve aç gözlülük endeksi 12-13 seviyelere kadar geri çekildi. Bu durum bize kripto para yatırımcısında aşırı korku ve panik havasının olduğunu göstermekte. Yavaş yavaş dip çalışması gözlemlediğim kripto para tarafından yukarı yönlü atakların gelmesini ve bitcoin’in 32.000-35.000 dolar bandında konsolide olarak, yukarı yönlü ataklarına başlayarak 75.000 dolar seviyelerine teknik olarak grafikteki formasyon gereği gelebileceğini öngörmekteyim. 29.000 doların altında bir günlük kapanış görmediğimiz sürece bu gölgelerdeki konsolidasyondan sonra talep bölgesinden kuvvet alarak yukarı gitme ihtimali bulunmakta.

Dolar, TL tarafında şu sıralar bir ölü taklidi yapıyor. Bazen ölü kedi sıçraması yapsa da 14 TL’ye kurulan savunmayı geçebilmek şu süreçte biraz zor gözüküyor. Mart ayına kadar dolar, TL’nin 12 -14 arasında gidip gelme olası yüksek olmakla birlikte FED’in alacağı faiz kararları doların yönünü belirlemede çok etkili olacağını düşünüyorum. Dolarda grafikte görülen tobo formasyonun çalışmamasını tüm kalbimle diliyorum. Eğer teknik anlamda tobo formasyonu çalışacak olursak grafikte gördüğünüz rakamı telaffuz dahi etmek istemediğim seviyelere gelme ihtimalimiz bulunmakta. Şu an bunları konuşmak için çok erken olmakla birlikte her türlü ihtimali değerlendirmenize yarayacak projeksiyonu sizlere çizmeye çalışıyorum. 13.56’nın altında kalmaya devam ettiğimiz sürece dolara teknik açıdan herhangi bir sıkıntı görmüyorum ve bu seviyenin altında aşağıda 12.76 ve 12.56 destek seviyelerine çekilme ihtimalinin yüksek olduğunu söylemeliyiz. Fakat 13.56 üstünden kapanışlarda tehlike çanları bizim için çalmaya başlayabilir ve öncelikli olarak 14.31 ve 14.68 dirençlerinden doğru hareket etme potansiyeli başlayabilir.

XU100 endeksimiz ise 1978 seviyesi üstünden veya altında kalması durumuna göre kendisine yön bulacak olup 1978 üstünden kalmayı başardığı sürece 2262 direncine göz dikilecek fakat satış baskısı devam edip pivot noktası yani ana alıcı satıcıların savaştığı bölgede ayılar boğalara karşı galip gelirse aşağıda 1920 destek seviyesine kadar geri çekilme ihtimali grafiklerde gördüğünüz gibi bulunmakta.

Amerikan endekslerinde de 200 günlük ağırlıklı ortalamaların altına sarkış olması endeksimiz üzerinden ki baskıyı aşırı derecede artırabilir. Fakat sayacağım temel etkenlerden dolayı ben borsamızda yukarı yönlü atakların geleceğini düşünüyorum.

  • Yüksek enflasyon ortamından kaynaklı şirketlerin en az ülkedeki enflasyon oranı kadar şirketlerin borsadaki değerini koruması için gitmesi gerekiyor.
  • Doların alınan tedbirlerle şu aşamada cazibesini yitiren bir yatırım aracı olması.
  • Dünyanın en ucuz fiyat kazanç oranına sahip borsası olmamız.
  • Şirketlerin birçoğunun çok ucuz olması ve bu ucuzluktan dolayı tarihte görülmemiş şekilde şirket patronlarının hisse geri alım programları açıklaması.
  • Kapitalist sistemlerin ana unsuru gereği yatırımcıları borsaya çekmek için borsanın yukarı yönlü gitmesinin gerekliliği. Çünkü gitmezse yatırımcı gelmez, yatırımcı gelmezse spekülatörler kendi aralarında top çevireceği için para kazanamazlar.

Bu sene perakende, bankacılık ve emtia şirketlerinin ön planda olacağı bir yıl olacağını düşünüyorum.

Herkese işlemlerinde başarılar. Sağlık, huzur ve kazanç sizinle olsun.

Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.