Makaleler


Savaş Gerginliğinin Piyasalara Etkileri ve Olası Sonuçları

Savaş Gerginliğinin Piyasalara Etkileri ve Olası Sonuçları

Rusya-Ukrayna savaşı ortasında finansal piyasalarda dalgalı seyir devam etmekte, 2 haftadır yoğun şekilde süren diplomatik süreçlerden de henüz sağlıklı bir sonuç elde edilebilmiş değil.

YAZAR  2 gün önce

Merhaba değerli okurlarımız;
Rusya-Ukrayna savaşı ortasında finansal piyasalarda dalgalı seyir devam etmekte, 2 haftadır yoğun şekilde süren diplomatik süreçlerden de henüz sağlıklı bir sonuç elde edilebilmiş değil.

Son gelişmeler ışığında dünyada yaşanan gelişmelere bakacak olursak;
IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Ukrayna'ya yönelik saldırısının ardından benzeri görülmemiş yaptırımlar ile karşı karşıya kalan Rusya'nın temerrüde düşebileceğini, ancak bunun küresel bir finansal krizi tetiklemeyeceğini söyledi. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal hareketi sonrası çıkan yaptırımların ekonomi üzerindeki etkilerini gerekçe gösteren kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody's Rusya'nın notunu çöp seviyesine indirdi. İngiltere Merkez Bankası bugünkü toplantısında faiz artırımına gitti. Banka tahminlere paralel olarak politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0.75’e yükseltti. ABD Merkez Bankası FED, faiz oranını 25 baz puan artırdı. Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini yüzde 0-0,25 aralığından yüzde 0,25-0,50 aralığına çekti. Fed böylece Kasım 2018 sonrasında ilk kez faiz artırmış oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14'te sabit bıraktı. Böylece bütün dünya enflasyonist baskı altında faiz artırımına giderken biz enflasyonu sabit tutup artırmayan ender ülkelerden biri olarak yerimizi de almış olduk.

Geçtiğimiz aydan bu yana borsamızda beklediğim kısa süreli ralli hareketini görmüş olduk ve endeks yaklaşık %15 değer kazandı. Bu enflasyonist ortamda aslında bu değer artışı bir şey ifade etmiyor. Ancak yatırımcılar enflasyon karşısında paralarının değerini koruyabiliyorlar, o da doğru hisseyi tercih edip isabetli kararlar vermişlerse. Endeks çıkarken hisselerin birçoğu ne yazık ki bu yükselişe eşlik edemiyor ve yatırımcısını üzmeye devam ediyor.

Dolar TL paritesi tüm hızıyla yükselişine devam ediyor yazıyı kaleme aldığım süreçte 14.80 bandında fiyatları görmekteyiz. Gram altında 920 TL üzerinden fiyatlanmakta. 

Ülkemizde yabancı takas oranlarında ciddi azalmalar mevcut. Yabancı her geçen gün borsamızdan uzaklaşıyor. Grafikte gördüğünüz üzere %37’lere düşen bir yabancı takas oranı ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Bu da bize sermaye piyasalarına olan ilginin ne kadar azaldığının bir göstergesi... Yabancıları borsamıza çekebilmek için onlara güven ortamını sağlıyor olmamız gerek. Yoksa akıllı para uyumuyor ve güvercin tedirginliği ve ceylan ürkekliği ile hareket ederek kendine başka limanlar aramaya devam ediyor. Borsamızı cazip kılan en önemli özelliklerden bir tanesi dünyadaki en ucuz fiyat kazanç oranına sahip ülke borsalarından biri olmamız 7-8 fk arası fiyatlanan borsamız şu anda dünyada en ucuz borsalar arasında ilk sırada yerini almış durumda. Ürettiğimiz katma değere baktığımızda borsamızdaki tüm şirketleri toplasanız bir Facebook’un piyasa değerinin beşte biri etmiyor. Bu da aslında borsamızın ne kadar sığ bir piyasa olduğunu bize gösteriyor.

Önümüzdeki günlerdeki endeks beklentimi detaylı bir şekilde aşağıdaki grafikte sizlerle paylaşıyorum.

İşlemlerinizde başarılar.

Instagram: @borsamusaviri